Sosyal Medya Entegrasyonu Stratejileri ve En İyi Uygulamalar

Okuma zamanı5 dakika
Mustafa Seçgin
Mustafa Seçgin
JivoChat TR | Partnership Manager

Sosyal medya uygulamaları hızla değişen müşteri hizmetleri için hayati önemde. Artık sosyal medya müşteri hizmetleri ile ayrılmaz bir bağa sahip Müşteriler markalarla iletişim kurmak için sosyal medya platformları üzerinden harekete geçiyor. Potansiyel müşterilerin de gözü kulağı burada! Devir, tüm sosyal medya uygulamaları mesajlarını etkin bir şekilde yönetebilen işletmelerin devri! 

Hızlı yanıtlar müşterilere değerli hissettirirken marka itibarını da artırıyor. Bu nedenle, sosyal medya platformları mesajlarının doğru ve zamanında yanıtlanması, markalar için öncelikli. Neyse ki çözüm basit, sosyal medya entegrasyon stratejileri kurmak!

Sosyal Medya Tabanlı Müşteri Desteği Avantajları

Sosyal medyada müşteri desteği nasıl verilir? Sosyal medya entegrasyonu stratejileri ile! Bu sayede yeni sosyal medya uygulaması oluşturmak zorunda kalmadan önemli kazançlar elde edebilirsiniz. Peki nasıl?

Sosyal Medya Entegrasyonu Nedir?

Sosyal medya entegrasyonu ile çok sayıda hesabı tek bir çatıda yönetebilirsiniz. Merkezi bir panelde görüntülenen mesajlarla talepleri anında listeyebilir ve gerekli aksiyonları alabilirsiniz. Nasıl mı?

Sosyal Medya Entegrasyonu Avantajları

 • Zaman ve Kaynak Tasarrufu: Her bir platformun arayüzünü ve işlevlerini öğrenmenize ya da her platformda ayrı ayrı mesaj yönetimine gerek kalmıyor.
 • Doğru İletişim: Mesajları tek panelde görüntülemek cevap verme hızını artırıyor ve müşteri ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza yardımcı oluyor. 
 • Marka Algısı: Veriler tek merkezde toplanınca markanızın nasıl algılandığını ve müşteri ihtiyaçlarını net bir şekilde görebilirsiniz. 
 • Müşteri Deneyimi: Kimse bir platformdan diğerine geçiş yapmak zorunda kalmıyor, daha hızlı ve etkili yanıt alıyor. 

Sosyal Medya Entegrasyonu Nasıl Çalışır?

API Entegrasyonu

API (Application Programming Interface) entegrasyonu, sosyal medya platformlarının sunduğu API'ler üzerinden farklı uygulamaların ve yazılımların iletişim kurmasını sağlıyor.

Örneğin, Facebook, X ve Instagram, API'ler aracılığıyla kolayca entegre edilebiliyor. Bu da hızlıca sosyal medya entegrasyonu ve müşteri hizmetleri yazılımı kurmanızı sağlıyor.

Otomasyon Araçları

Otomasyon araçları ile sosyal medya hesaplarınızı otomatikleştirebilirsiniz. Muhtemelen pazarlama için içerik planlaması, otomatik paylaşım gibi hizmetleri kullanıyorsunuz, peki bunu otomatik mesajlar için kullanmaya ne dersiniz? Bir otomasyon aracı ile mesaj şablonları oluşturabilir ve akışı olabildiğince otomatik biçimde yönetebilirsiniz. 

CRM Yazılımları

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) yazılımları, sosyal medya entegrasyonu için ideal çünkü müşteri verilerini topluyor, saklıyor ve analiz ediyor. CRM sosyal medya entegrasyonu ile müşterilerle kişisel iletişim kurabilir, özel içerik sunabilir ve isteklerine daha iyi yanıt verebilirsiniz.

Veri Analitiği

Farklı platformların verilerini birleştirmek kapsamlı bir analiz sağlıyor. Bu verileri sosyal medya tabanlı müşteri desteği stratejileri için de kullanabilirsiniz. Müşterileriniz en çok neyi seviyor, reaksiyonlar ne yönde? Değerlendirin!

Hızlı Yanıtlar ve İzleme

Tek panelde toplanan mesajlar, müşteri talep yönetimini kolaylaştırıyor. Olumsuz durumları anında çözebiliyorsunuz. 

Farklı Sosyal Medya Kanallarının Entegrasyonu

Geniş bir kitleye ulaşmak için potansiyel müşterilerinizin yoğunlukta olduğu platformlarda hesaplarınızı açtınız. Şimdi entegrasyonla nasıl daha geniş kitlelere ulaşabileceğinizi göreceğiz. Hadi inceleyelim! 

Facebook

Facebook iş hesabınızı API entegrasyonu aracılığıyla diğer uygulamalar ve hizmetlerle entegre edebilirsiniz. Böylece sayfa verileriniz diğer yazılımlarla senkronize oluyor. Reklam kampanyalarınızı rahatlıkla yönetebiliyor, otomatik paylaşımlar yapabiliyor ve mesajları kolayca takip edebiliyorsunuz.  

X/Twitter

İhtiyacınız yine bir API entegrasyonu. Sonrasında hesap etkinliğinizi ve hashtagleri kolayca izleyecek, otomatik paylaşım ve yanıtlar oluşturarak müşteri etkileşimini artırabileceksiniz. 

Instagram

İş hesabınızı, Instagram Messenger API’si aracığıyla entegre edebilirsiniz. Devamında hesabınızı daha iyi bir stratejiyle yöneterek hızlı geri dönüşlerle etkileşimi artırabilirsiniz. 

LinkedIn

Geldik B2B işletmelerin göz bebeğine! Yine API aracılığıyla entegre edebileceğiniz hesabınızla tüm içerik, veri, paylaşım ve mesajları tek elden yönetebilirsiniz. En önemli artısı  iş fırsatlarına diğer platformlardan daha açık olması!

WhatsApp Business

Yine API aracılığıyla WhatsApp Business müşteri destek hattı entegrasyonu yapabilirsiniz. Canlı destek ile müşteri sorularını bildirim geldiği anda yanıtlayabilirsiniz.

Telegram

Bir diğer popüler mesajlaşma platformu Telegram, müşteri desteği için kullanabileceğiniz bir Bot API sunuyor. Bu botlar otomatik yanıtlarla müşteri etkileşimi yaratabiliyor. 

Apple Business Chat

iMessage aracılığıyla iletişim kurulan Apple Business Chat, yine bir API ile mesajlaşmayı ayarlayabilir ve müşteri hizmeti sohbet botları oluşturabilirsiniz.

Tüm Talepleri Tek Panelde Yönetin

Doğru yöntemi bulun, geri kalan işi müşteri destek ekibinize emanet edin!  

Sosyal Medya Yönetim Aracını Seçin

İlk adım, tüm sosyal medya platformlarınızı tek bir panelden yönetmenizi sağlayacak bir sosyal medya entegrasyonu aracı bulmak. Bu araçlar genellikle birden fazla platformun API'si ile entegre olabilir.

Hesaplarınızı Bağlayın

İşte bu kadar, artık tüm mesajlar tek panelde görüntülenebilir! 

Mesajları Takip Edin

Yönetim aracı sayesinde tüm sosyal medya mesajlarını tek bir arayüzde izleyebilirsiniz. İşte markanız hakkında genel bir tablo ve kısa vadeli aksiyon planı!

Mesajlara Yanıt Verin

Panelden her mesajı cevaplayabilir, talepleri işleyebilir ve anlık destek sağlayabilirsiniz. İyi geri bildirimleri teşvik edebilir ve olumlu deneyimleri diğer ekiplerle de paylaşabilirsiniz.

Profesyonel, sorunsuz ve doğru iletişimle gelişen müşteri deneyimi: Marka itibarı ve gelir artışı. Yeter ki, verileri doğru kullanın!

Sosyal Medya Entegrasyonu ve Analitik Veriler

Analitik veriler, müşteri etkileşimi ve geri bildirimlerini izlemek için önemli bir rol oynuyor. Nasıl mı?

 • Zaman Çizelgesi: Hangi platformlarda, ne zaman ve nasıl etkileşim alıyorsunuz? Müşterileri kampanyalarına buradan başlayabilirsiniz.
 • Etkileşim Verileri: Beğeni, yorum, paylaşım, tıklama… Hangisi daha fazla?
 • Demografi: Nerede yaşıyorlar, yaş ortalaması ve iş tanımları ne? Hepsi parmaklarınızın ucunda! 
 • Müşteri Memnuniyeti: Hangi alanlarda gelişmelisiniz? En açık şekilde sosyal medyada göreceksiniz çünkü kullanıcılar artık adrese teslim yorum yapıyor!
 • Hız: Yanıtları daha da hızlandırmaya ne dersiniz? 

Sosyal medya ve araçları nedir? İşletmenizi her zaman daha yukarı taşıyabileceğiniz platformlar! Doğru adımlar atmanız için bir konuyu daha inceleyeceğiz.

Sosyal Medya Entegrasyonunda Gizlilik ve Güvenlik

 1. Veri Erişimi İzinlerini Kontrol Edin: Gerektiği kadar veri erişimi isteyin ve gereksiz izinleri kabul etmeyin. 
 2. Verileri Şifreleyin: Güçlü şifreleme teknolojileri ile verileri yetkisiz erişime karşı koruyabilirsiniz. 
 3. İki Adımlı Kimlik Doğrulama Kullanın: Ekstra koruma kalkanı yaratın. 
 4. Yetkilendirme ve Erişim Kontrolü Yapın: Sadece gerekli çalışanlara verilere erişim yetkisi verin.
 5. Üçüncü Parti Uygulamaları Değerlendirin: Hangi üçüncü parti aracı ve entegrasyonu seçeceğinize çok dikkat edin. 
 6. Veri Saklama Politikaları Paylaşın: Müşteri bilgilerinin ne zamana kadar saklanacağını ve nasıl silineceğini belirleyen veri saklama politikaları geliştirin.
 7. Çalışanları Eğitin: Çalışanlarınıza sosyal medya güvenliği hakkında seminer vermelisiniz. 
 8. Veri İhlali İzleme ve Bildirimi Planı Kurun: Veri ihlali durumları için bir kriz yönetimi ve müşteri bilgilendirme planı hazırlayın.
 9. Denetleyin: Güvenlik güncellemelerini ve düzeltmelerini asla ihmal etmeyin. 

Sosyal Medya Entegrasyonu İçin JivoChat

Müşteri desteğiniz için 200 bin+ işletmenin tercihi olan bir sisteme ne dersiniz? 

 1. Merkezi İletişim Kanalı
 2. Hızlı Yanıtlar
 3. Müşteri Memnuniyeti
 4. Güvenlik
 5. CRM Sosyal Medya Entegrasyonu

Siz de sosyal medya entegrasyonu ile rekabet avantajı kazanabilir, müşterilerinizle daha derin ve anlamlı bağlar kurabilirsiniz. Müşteri hizmetleri için sosyal medya entegrasyonu hizmet sağlayıcıları arasında en çok tercih edilenlerden JivoChat ekibi, size tüm detayları anlatacak. Bugün bizimle iletişime geçin ya da JivoChat ücretsiz deneme hakkınızı başlatın!

Bu makaleyi paylaş
Gördüklerinizi beğendiniz mi?
Şimdi kaydolun ve JivoChat'yu deneyin!
Tamamen ücretsiz, kart bilgisi gerekmez, iki dakikada hazır.