Pasif Gelir Kaynakları Nedir? Detaylı Pasif Gelir Rehberi [2023]

güncellenmiş 10 Şubat 2023
Okuma zamanı9 dakika
Gürsu Yaman
Gürsu Yaman
Performans Pazarlama

Günümüzde birçok kişi, çalışmadığı zamanlarda da gelir elde edebileceği ve bu gelirini düzenli olarak artırabileceği yatırım kaynaklarını bulmaya çalışır. Pasif gelir, bir yatırım ya da kendi kendine işleyen pasif gelir kaynakları aracılığıyla sizin her ay kazanacağınız düzenli gelire denir. Bu gelir zaman içinde miktar olarak değişkenlik gösterebilse de sizin için rahatlatıcı hazır paradır. Aynı zamanda ekonomik değişimlerin sizi sarsmasının da önüne geçen koruyucu bir yönü vardır.

Peki pasif gelir nedir ve nasıl pasif gelir elde edilir? Yalnızca tek bir alanda mı pasif gelir kaynakları vardır yoksa birçok açıdan da pasif gelir kaynakları oluşturulabilir mi? Yazı içinde bu noktalara değinilecektir.

Pasif Gelir Nedir?

Herhangi bir işe gitmenize gerek kalmadan; zamanınızı ve enerjinizi harcamadan ya da çok az harcayarak elde ettiğiniz gelire pasif gelir denir. Pasif gelir, aktif gelire göre bir işin son bulması sonucu biten bir gelir değildir. Bu özellikleriyle her ay çalışmadan düzenli bir para elde etmenin yoludur. 

Pasif Gelir Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

Pasif gelir oluşturmanın sizin için birçok avantajı vardır. Bu avantajlar arasında şu noktalar ön plana çıkar:

 • Günlük yaşamda karşılaşabileceğiniz kaza gibi olumsuz durumlar sonucu çalışamadığınız zaman diliminde pasif gelir kaynakları yaşam masraflarınızı karşılar.
 • Yapmak istediğiniz hobilerinize ve sevdiklerinize daha fazla zaman ayırmanızı sağlar. Özellikle tatil ve seyahat gibi masraflarınızı pasif gelirle karşılayabilirsiniz.
 • Aktif bir işte çalışıyorsanız o işten memnun kalmadığınız durumlarda ayrılma gibi bir şansınız da vardır. Devamlı aktif bir işte çalışmak zorunda kalmazsınız.
 • Ülke içinde ve dünyada değişen ekonomik durumlardan daha az etkilenirsiniz.
 • Gelir elde ettiğiniz pasif gelir kaynakları döviz cinsinden de olabilir. Bu sayede döviz kazanarak yaşam koşulları olarak daha iyi bir hayat sürdürebilirsiniz.
 • Pasif geliriniz zaman içinde artış gösterebilir. Bu da yaşam standartlarınızı birçok açıdan iyi bir şekilde etkileyecektir.
 • Pasif gelir elde ettiğiniz kaynakta bazen çalışmanız gerekirse bunu aktif bir işteki gibi sürekli yapmazsınız. Özgür ve esnek bir çalışma düzeni içinde olursunuz.

Pasif Gelir Kaynakları Nasıl Oluşturulur?

Sahip olduğunuz bir ev ya da kiraya çıkarabileceğiniz bir araç, pasif gelir oluşturmanız için bir fikir verebilir. Fakat bunlar dışında pasif gelirinin nasıl oluşturulabileceği, özellikle sıfırdan bunun nasıl yapılabileceği merak edilir. Öncelikle aktif bir işte çalışıyorsanız pasif gelir kaynağı yaratmak için bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Bu zaman dilimi, yatırım yapmak istediğiniz şeye ya da yaratmak istediğiniz bir ürüne göre değişkenlik gösterir.

Sıfırdan bir sektöre girmek için teorik bir eğitim de almanız gerekebilir. Bunun için aktif işinizden arta kalan zamanı düzenli ve etkili bir şekilde kullanmalısınız. Özellikle pasif gelir kaynağı yaratırken başta çok fazla kazanamayacağınızı ama zaman içinde bunun artacağını bilmek gerekir. Pasif gelir oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. İlk olarak ilginizi çeken ya da sürdürebileceğiniz bir pasif gelir kaynağı hedefleyin.
 2. Dijital alanda mı yoksa fiziksel alanda mı gelir elde etmeye çalışacağınızı belirleyin. Her iki alanı da etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.
 3. Çalışmak istediğiniz pasif gelir kaynağı için daha önce gelir elde etmeyi başarmış olan insanların videolarını ve yazılarını okuyun. Onlardan ilham almaya çalışın. İletişime geçerek sorular da yöneltebilirsiniz.
 4. Daha sonra bu kaynakta nasıl ilerleyeceğinizin bir taslağını çıkarın. Taslak içinde aylık ve bir yıl sonrası için hedefler yer alabilir. Bu yol haritasıyla düzenli bir çalışma sağlayabileceksiniz.
 5. Süreç içindeki plana olabildiğince sadık kalın. Gelir elde etmeye başladığınızda az olması ya da düzensiz olması sizi bu plandan çıkarmasın. Zaman içinde düzene gireceğini bilin ve kendinize güvenin.

Pasif Gelir Kaynakları Nedir?

Neredeyse her alanda pasif gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Bunun için doğru bir strateji ve ilginizi sürdürebileceğiniz bir alan bulmanız gerekir. Bu alanda gelirinizin zaman içinde artmasını ve sizi aktif gelire bağımsız hâle getirebilecek bir konuma gelmesini hedeflemelisiniz. Bu süreç tamamlandıktan sonra kendi kendini döndüren pasif gelire ulaşacaksınız. 

Gelir Elde Edebileceğiniz 13 Farklı Pasif Gelir Kaynağı

1. Blog 

Dijital alanda içerik üretmenin bir yolu da blog açmaktır. Bu blog içinde devamlı aktif olup yazılar yayımladığınızda bir süre sonra Google Ads’e başvurarak web sitenize reklam alabilir, bu reklamlardan her ay düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Özellikle yukarı bir ivme yakalamak istiyorsanız iki günde bir blog yazısı paylaşmanız önemli olacaktır.

Bloğunuzu daha üst bir seviyeye taşımak ve kısa zamanda aksiyon almak için niş alanları tercih edebilirsiniz. İnsanların arama butonlarına yazdığı anahtar kelimelerden direkt size ulaşabilmeleri için rakibinizin fazla olduğu bir alana girmek yerine daha özel bir alana girebilirsiniz. Bu sayede kısa zamanda trafiğinizi artırabilirsiniz. 

2. Ücretli Online Kurslar 

Eğitim videolarına talep günümüzde oldukça arttı. Özellikle dijital alanda direkt ulaşılabilir olmaları, öğrenmeyi her yerde gerçekleştirmeye imkân tanımaları nedeniyle insanlar online kurs sitelerinde vakit geçiriyor. Sizin de hâlihazırda bilgi ve tecrübenizin olduğu bir alan olabilir. Bu alanla ilgili eğitim videoları düzenleyerek birçok farklı kanal aracılığıyla bu videoları satışa sunabilirsiniz. 

YouTube gibi ücretsiz kanallara bu videoları yükleyerek Google üzerinden izlenmeye göre gelir elde edebileceğiniz gibi Udemy gibi online kurs siteleri üzerinden satışa sunabilirsiniz. Online kurslar, bu tip sitelerin dövize indeksli olması nedeniyle döviz cinsinden pasif gelir elde etmenizi de sağlar.

3. Eşyaları Kiralamaya Sunma

Sürekli ihtiyacınızın olmadığı ve kullanmadığınız, fakat evinizde ya da ofisinizde yer alan eşyalara ya da araçlara sahip olabilirsiniz. Bu gibi eşyaları internet üzerinden kiralamaya sunarak pasif gelir elde etmeniz mümkündür. Böylece evinizde ya da ofisinizde durmaları yerine size pasif gelir kaynağı oluşturabilirler. 

Aklınıza gelebilecek neredeyse her ürünü kiralamaya sunabilirsiniz. Bunlar arasında hesap makinesi, araba, motosiklet, elektrikli matkap, müzik aletleri gibi birçok eşya ve araç yer almaktadır.

4. Kitap Yazarlığı 

Freelance yazarlık, aktif gelire örnek gösterilebilecek bir iştir. Kitap yazarlığı ise belirli bir süre çalıştıktan sonra çalışmayarak size aylık bir kazanç sağlayabilir. Bu yönüyle pasif gelir kaynakları arasında yer alır. Yalnızca basılı bir kitap yazma sürecinde olmanıza gerek yok. Dijital olarak farklı dillerde kitaplar yazarak da gelir elde edebilirsiniz.

Özellikle e-dergi ya da e-gazete gibi birçok farklı şekillerde PDF dosyaları oluşturabilir, uzmanı olduğunuz bir konuda ya da insanların ilgisini çekeceğiniz konularda derlemeler yapabilirsiniz. Döviz cinsinden de gelir elde etmenizde dijital kitap satmanız bir etken olacaktır.

5. Stok Fotoğrafçılığı

Bir mekâna gittiğinizde ya da doğa manzarası olan bir bölgeyi gezdiğinizde fotoğraflar çekebilirsiniz. Artık birçok telefon, fotoğraf makinesi gibi kaliteli fotoğraflar çekebildiği için bu fotoğrafları avantaja ve pasif gelire dönüştürmek mümkün. Birçok farklı stok fotoğraf satan web sitelerine, fotoğraflarınızı etiketlerle koyarak pasif gelir elde edebilirsiniz.

Stok fotoğrafçılığında direkt sonuç bekleme eğiliminde olabilirsiniz. Fakat kimi zaman 6-7 ay sonra güzel sonuçlar alınabilir. Özellikle koyduğunuz fotoğraflarla Adobe Photoshop gibi programlardan yararlanarak oynamanız, daha kaliteli hâle dönüştürmeniz; bu fotoğrafların satılmasında önemli bir etken. Yalnızca çektiğiniz fotoğraflarla değil, tasarladığınız bir arka plan ile de stok fotoğrafçılığı yapabilirsiniz.

6. Mobil Uygulama

Bir uygulamanın indirilip kullanılması için harika bir fikre ve amaca hizmet etmesi gerekmez. Birçok mobil uygulama niş alanlarda hizmet verir. Örneğin herhangi bir sosyal medya uygulamasından görsel indirme gibi kısıtlı bir alanda kullanmak için o uygulama indirilebilir.

Mobil uygulama fikirleri günümüzde bu yüzden önemli bir noktada yer alır. Bir fikir olur ve bu fikir mobil uygulama geliştiricisi tarafından inşa edilir. Ardından marketlerde ön plana çıkmaları için pazarlama stratejileri kullanılır. İnsanların bu uygulamayı indirmeleri ile uygulama içindeki reklamlarla pasif gelir kaynağı elde edebilirsiniz. 

7. Dropshipping

Dropshipping, diğer e-ticaret sitelerinden farklı olarak satıcı ve alıcı arasındaki bağı oluşturan stoksuz e-ticaret modelidir. Bu modelde, bir ürünün stokta kalmaması ve alıcının o web sitesinden çıkmasının önüne geçilir. Birden fazla tedarikçi aracılığıyla desteklenen web sitesi içinde alıcı istediği ürüne ulaşabilir.

Dropshipping sitesi açtığınızda bir ürünü stoklamanıza ve kargo işlemleri ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Ürünü alıcıya sağladığınız tedarikçi, sattığı ürünün kargosunu takip eder. Siz de o site içinde alım satım olduğu için komisyondan pasif gelir elde etmiş olursunuz. Amazon, eBay, AliExpress gibi birçok e-ticaret sitesi dropshipping yapılması imkân tanır.

8. Influencer Olma

Instagram, TikTok, Facebook ya da YouTube gibi kanallar aracılığıyla yaşamınızın belirli bir kısmını, giydiğiniz kıyafetleri, kullandığınız ürünleri, gittiğiniz mekânları, okuduğunuz kitapları ve daha birçok şeyi tanıtabilirsiniz. Bu tanıtım esnasında hem sevdiğiniz bir şeyi yapacak hem de markalardan gelen reklamlarla pasif gelir kaynakları yaratabileceksiniz.

Özellikle video başına ücret alabileceğiniz ya da sizi takip edenlerin size destek olabileceği bu yöntemle aktif işinize devam ederken yalnızca çok kısa zamanlarda paylaşımlar yaparak sosyal medya üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Bunu aktif bir işe de dönüştürebilme şansınız da vardır.

9. Temettü

Birçok büyük şirket, hisselerini belirli dönemlerde yatırımcılara açar. Bu hisseler, şirketin tamamının hisseleri değildir. Belirli bir yüzde ile sınırlıdır. Siz o yüzde içinde şirkete yatırım yaptığınızda yılda bir şirketin kâr payından gelir elde edebilirsiniz. Buna da temettü denir.

Bu yöntem, özellikle dövizdeki enflasyondan etkilenmenizin de önüne geçen bir yöntemdir. Yatırdığınız para, döviz cinsinden olur. Aynı zamanda bu parayı 1 yıl boyunca banka hesabınızda tutmak yerine temettü payı aldığınızda daha fazla kâr elde edebilirsiniz. Pasif gelir kaynaklarından biri olan temettü payı için güvendiğiniz şirketlere yatırım yapabilirsiniz.

10. Domain Alma

Birçok websitesine erişmek için alan adları vardır. Özellikle şirketler, bu alan adlarınının marka değerlerini ifade ettikleri için alan adına önem verir. Bu yüzden kendilerini en iyi şekilde temsil eden direkt markalarının adını ya da o markanın amacını ifade eden kelimeyi domain olarak kullanmayı tercih ederler.

Bunun farkında olan birçok pasif gelir yaratmaya çalışan kişi, önce bu alan adlarını çok düşük ücretlerle satın alır. Daha sonra bu markalara kimi zaman 40-50 katı fiyatlarla satarak gelir elde eder. Bu yöntemle aktif bir şekilde neredeyse hiç çalışmadan pasif gelir elde etmek mümkündür. 

11. Podcast Kaydetmek

İnsanlar ilgilerini çeken bir konuda meraklarını gidermek için ya da yolda dinlemek için podcastleri tercih ederler. Hâlihazırda bir konu hakkında derinlemesine bilgi sahibiyseniz ya da hayatınızdaki bir deneyimi ilham olması için anlatmak istiyorsanız podcast kaydetmeyi bu amaçla deneyebilirsiniz.

Pasif gelir kaynaklarından da biri olan podcast gerek birçok platformda yayımlanmasıyla gerekse podcast içinde reklam almanın mümkün olmasıyla pasif gelir kaynakları arasında tercih edilebilir. Aktif olarak çalışmanın ardından siz o işe bakmadığınız zamanlarda da bu yöntemle gelir elde etmeniz mümkündür.

12. Müzik

İlgi alanlarınızdan biri müzikse şarkı söyleyip bunu kaydederek ya da fon müziği yaparak pasif gelir elde edebilirsiniz. Özellikle yalnızca TL olarak değil farklı döviz birimlerinden de bu müziklerinizi satışa sunabilirsiniz. Aynı zamanda Spotify gibi birçok müzik dinleme platformunda belirli bir sayıyı geçtikten sonra müziğiniz için ödeme alabilirsiniz.

Müzik yapmak ve pazarlamak için sanatçı olmanıza ya da bu alanda çok aktif bir çalışma gerçekleştirmenize gerek yok. Birçok video için farklı seslere ihtiyaç doğabilir. Bu sesleri arama butonlarında ön plana çıkacak şekilde açıklar ve pazaryeri yaratabilirseniz pasif gelir elde etmeniz de mümkün olacaktır.

14. Kira

Günümüzde en bilinen şekliyle pasif gelir kaynaklarından biri de ev sahibi olmaktır. Kiracıdan alınan düzenli kira ücreti pasif gelirdir. Bu kira ücretini daha önce sahip olduğunuz bir evle ya da yeni bir ev alarak zaman içinde kira ile ücretini çıkararak elde edebilirsiniz. Özellikle ileride ev/kira ücretlerinin artacağı bölgelerde ev satın alarak bu şekilde bir yatırım yapabilirsiniz.

15.JivoChat Satış Ortaklığı Programı ile %30 Komisyon Geliri Kazanın

Herkesin ek gelir elde edebileceği JivoChat Canlı Destek Sistemi’nin satış ortaklığı programını sizlere tanıtmak istiyoruz. Şu ana kadar 40 milyon Türk Lirası dağıttığımız program kapsamında, siz de hemen %30 komisyon ile JivoChat’ten ek gelir elde edin! JivoChat’i müşterilerinize, arkadaşlarınıza ve çevrenize önerin pasif gelirin tadını çıkarın.

Bu makaleyi paylaş
Gördüklerinizi beğendiniz mi?
Şimdi kaydolun ve JivoChat'yu deneyin!
Tamamen ücretsiz, kart bilgisi gerekmez, iki dakikada hazır.