JivoChat ve sayfa yükleme hızı hakkında

Sitenizi Google PageSpeed gibi hizmetlerle test ederken, JivoChat ile ilgili ipuçları ve önerilerle karşılaşabilirsiniz. Raporlar doğru, ancak yine de: komut dosyamız sitenizin ziyaretçiler için performansını ve hızını etkilemez. Neden? Birlikte inceleyelim.

JivoChat sohbet widgetı nasıl ve ne zaman yüklenir?
Test servisleri neler öneriyor ve bunlar ne anlama geliyor?
JivoChat sitemin performansını etkiler mi?

JivoChat sohbet widgetı nasıl ve ne zaman yüklenir?

Geçerli JivoChat yükleme kodu, asenkronize şekilde yüklenme özelliğine sahiptir.

<script src="//code.jivosite.com/widget/_WIDGET_ID_" async></script>

Bu, sohbetin asenkronize olarak yüklendiği ve sitenizin yüklenmesine ve üzerinde içerik görüntülenmesine engel olmadığı anlamına gelir. Özetle, sıra aşağıdaki gibidir: ilk olarak, sitenizin tüm kaynakları yüklenir ve ancak o zaman, sayfa tamamen kullanılabilir olduğunda, JivoChat yüklenmeye başlar.

Ana sohbet komut dosyası (bundle_*.js) yalnızca site sayfasında load(window) event.onload yürütüldükten sonra başlatılmaya başlar. Bu, etkinliğin yalnızca tarayıcı HTML, resimler, stiller ve diğer kaynakları tam olarak yüklediğinde gerçekleştiği anlamına gelir.

Aşağıdaki ekran görüntüsü, siteyi yükledikten sonra sohbet komut dosyalarının doğru yüklenmesine bir örnek göstermektedir. İlk olarak, sitenizin tüm kaynakları yüklenir ve yalnızca site yüklendikten ve çalışmaya hazır olduktan sonra, Jivochat komut dosyası yürütülmeye başlar:

Test servisleri neler öneriyor ve bunlar ne anlama geliyor?

Önerilerin çoğu yalnızca FYI'dır(sadece bilginiz olması için) veya sitenizle doğrudan ilişkili olmayabilir, ancak bağladığınız üçüncü taraf komut dosyalarıyla (Google Analytics, Yandex.Metric, Facebook vb.) alakalı olabilir. Bu nedenle, bu parametreleri etkileyemezsiniz (komut dosyalarını devre dışı bırakmak hariç).

1. Statik değerleri etkili bir önbellek politikasıyla sunma:

Dosyalarınız için önbellek süresini artırırsanız, dosyalar daha uzun süre yerel olarak depolanır ve bu, tekrarlanan ziyaretler için site yükleme süresini azaltır.

Bu, nadiren değişen görüntüleri, kaynakları ve komut dosyalarını önbelleğe almak için iyi bir ipucu. Ancak bu, sık sık güncellenmesi veya güncel bilgiler sağlaması gereken diğer hizmetler için çalışmaz.

Örneğin, JivoChat geçerli sohbet ayarlarını, temsilci durumlarını yükler, geri aramaların kullanılabilirliğini ve uygun sohbet çalışması için gerekli diğer bilgileri kontrol eder. Bunun düzenli olarak yapılması gerekir, bu nedenle önbellek süresini arttıramayız, bu sohbetin çalışmamasına sebep olur.

2. Üçüncü taraf kodunun etkisini azaltın:

Sohbet widget'ımızı yüklemek için bir zaman gerekmektedir. Burada iki şey önemlidir: birincisi, Google PageSpeed ve benzeri hizmetlerde test sonuçları zayıf sistemler için taklit edilir ve modern cihazlarda her şey çok daha hızlı gerçekleşir. İkincisi, servisler üçüncü taraf kaynaklarının en son indirilmesini tavsiye eder - JivoChat ile olan tam olarak budur ve bu temel öneri uygulanmıştır.

JivoChat sitemin performansını etkiler mi?

Kısa cevap: Test hizmetlerine göre evet, ancak ziyaretçileriniz bu etkiyi fark etmezler.

Google PageSpeed (veya benzer hizmetler), tüm kaynaklar ve komut dosyaları dahil olmak üzere toplam sayfa yükleme süresini tahmin eder ve bu zamanı özetler. Bu nedenle, test sonuçları açısından, JivoChat kodu ekli bir sitenin yüklenmesi ekli olmayandan daha uzun bir sonuç verecektir. Ancak, ziyaretçi açısından hiçbir fark yoktur: Sohbet asenkronize olarak ve yalnızca sitenizin geri kalanı tamamen işlevsel olduğunda yüklenir. Kullanıcı ihtiyaç duyduğu bilgileri sitenizde aramaya başlayabilir ve o sırada JivoChat belleği yüklenir. Ziyaretçinin soruları olduğunda, JivoChat sohbeti de kullanıma hazırdır.

Sonuç olarak, test servisleri açısından JivoChat sitenizi yavaşlatır, ziyaretçi açısından kesinlikle böye bir etki söz konusu değildir

Site yükleme hızını analiz eden diğer servisler:

https://www.dareboost.com
https://gtmetrix.com

Önerilerimiz:

  • Güncel sohbet koduna sahip olduğunuzu kontrol edin, bunu temsilci programında yapabilirsiniz:Yönet→ Kanallar → İlgili Kanal Ayarları→ Kurulum.

  • Web sitenize farklı kaynaklardan çok fazla farklı komut dosyası veya kitaplık bağlamayın.

İlgili makaleler
Sorularınız mı var?
Canlı destekten bize yazın, size her an yardımcı olmaya hazırız.