Müşterilerinizle gerçek zamanlı iletişime geçin ve satışlarınızı artırın!

Sitenizdeki, Facebook'taki, Telegram ve Viber'daki tüm müşterilerinizle iletişiminizi tek bir yerden yürütmenizi sağlayacak ücretsiz bir araç.

e-posta adresi hatalı Bir şeyler ters gitti, daha sonra tekrar deneyiniz

İlk aşamayı tamamladınız
Şimdi lütfen e-posta kutunuzu kontrol edin, size kurulum bilgilerini ilettik.

Akıllı davetiyeleri en iyi şekilde ayarlamak

Başka bir başlık seçin

JivoChat, yönetici panelindeki “Tetikleyiciler” ayarlarıyla akıllı davetiyeler göndermek için çok çeşitli seçenekler sunar:

Ttnew1

Tetikleyicilerin varsayılan ayarları, çoğu durumda en uygun seçenektir - ziyaretçiye, sitede 20 saniye kaldıktan sonra ve geçerli sayfada en az 10 saniye geçirdikten sonra, sohbet kutusu açılarak bir sohbet daveti metni gösterilir. Ziyaretçi farklı bir sayfaya giderse, bir sonraki davet en az iki dakika içinde gösterilir. Ancak, davetin ardından ziyaretçi X'e tıklayarak sohbet kutusunu kapatırsa, beş dakikadan daha uzun süre yeni davetiye görünmez. Varsayılan davet metni “Merhaba! Size nasıl yardımcı olabilirim?” şeklindedir.

Akıllı davetiyeler, statik bir sohbet düğmesi yerine, ziyaretçilerle etkileşmek ve onlarla konuşmak için daha etkilidir. Aynı zamanda, iyi düşünülmüş ayarlar standartlardan daha etkilidir. Neleri değişebilirirsiniz?

Tetikleyicileri nasıl kurabileceğinizi bu makalede bulabilirsiniz.

Ürünlerin adlarına veya kategorilerine bağlı olarak belirlenecek davet metni

Konuyla ilgili öncelikle bu makalemizi okumanızı öneririz. Bu yöntem, sanal mağazanızda belli tip ürün grupları için, onlara özel bir davet metni göstermenize yarar. Öncelikle yeni bir eylem eklemeniz gerekir, koşullardan biri URL veya onun parçası veya sayfanın başlığı veya onun bir parçasıdır. Örneğin, Başlık bir “sırt çantası” içeriyorsa, sırt çantaları hakkındaki metinle olan işlem yapılmalıdır. Sonuç olarak, ziyaretçinin hedef sayfasında olması halinde, o zaman bu sayfa için özel olarak bir davetiye tetiklenecektir. Ve “sırt çantası” sayfasındaki ortak eylemi önlemek için, ortak eylemin ayarlarında “Başlık bir "sırt çantası” içermiyorsa, o zaman davetiyeyi göster.“ olarak ayarlamalısınız. Bu sayede "sırt çantası” sayfalarında sırt çantaları ile ilgili davet metni, diğer sayfalarda “Merhaba! Size nasıl yardımcı olabilirim?” gözükecektir.

Sırt çantaları örneğini analiz edelim. Öncelikle, “Eylem Ekle” yi tıklayın ve yeni eylemimizi koşullarla doldurun.

Ttnew2

Ve “sırt çantası” sayfasındaki ortak eylemi (Her Sayfada Akıllı Davetiye) önlemek için aşağıdaki koşulları eklemeliyiz:

Ttnew3

“Bulunduğu sayfanın başlığı” koşulu yerine, “Bulunduğu sayfanın URL'si” ni de kullanabilirsiniz. Çoğu durumda, malların adı URL adresinden alınabilir. Örneğin: http://supershop.com/goods/sirtcantalari - gerekli sayfayı URL'de “sirtcantalari” kelimesiyle tanımlayabiliriz. URL, arama metnini de içerebilir, örneğin: http://supershop.com/?search=nike+sirtcantalari. Her bir sonuç için davetiye oluşturabilirsiniz, örneğin: “Harika seçim! Bugün Nike'da harika sırt çantalarımız var. Ben de kendime aldım, inanın harika.”

Reklam kampanyasına bağlı olarak belirlenecek davet metni

Google AdWords'ten bir reklamı tıklarken, genellikle tarayıcı adres satırında UTM etiketli URL'yi alırsınız. Adres genelde şu şekildedir: http://www.jivochat.com.tr/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=jivochat&utm_content=online_chat.

Bu etiketler bir ziyaretçinin siteye geldiği reklam kampanyası hakkında bilgi edinmek için kullanılabilir; bu da ziyaretçiyi sınıflandırabiliriz demektir. Örneğin, yürüyüşler için sırt çantaları ilanıyla gelirse, onlara neyi sunmanız gerektiğini biliyorsunuz. İhtiyaçları önceden tahmin etmeli ve ziyaretçilere şaşırtmalısınız - bireysel yaklaşımda bir diyalog kurma şansınız varsa, “Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim?” yetmeyebilir. “Bulunduğu sayfanın URL'sinde” koşulunu kullanarak özel davetiyeler tasarlamanız o kategoride satışları zıplatacaktır.

Ziyaretçinin şehrine bağlı olarak belirlenecek davet metni

Olası koşullardan biri, ziyaretçinin şehridir. Ziyaretçinin şehrini belirleme fırsatını kullanarak, ziyaretçinize bölgenin en yeni bilgilerini\konumunu bildirebilirsiniz. Örneğin: “Bugün ve yarın, 100 liralık siparişler için Ankara'ya özel bir teklif - ücretsiz nakliye var. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bize ulaşın.” gibi özel bir davet metni için tetikleyici ayarlarında “Ziyaretçinin Şehri” koşulunu seçmeli ve şehir adının ilk harflerini girmelisiniz:

Ttnew4

Ziyaretçinin eylemlerine bağlı olarak belirlenecek davet metni

Bir çevrimiçi mağazanız varsa veya bazı hizmetler sunuyorsanız, ziyaretçi satın almaya giderken bazı standart adımlardan geçer. Şunlar gibi:

Genellikle ziyaretçiler sitenin bir veya başka bölümüyle nasıl çalışılacağını bilir. Bu nedenle, bu sayfalar için bazı işlemlerinizi önceden yapılandırdıysanız, kendi fazladan davetinizi ekleyebilir ve ziyaretçinin adımlardan birinde örneğin beş dakikadan fazla sıkışması durumunda tetiklenecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Sıradan olmayan söylemler

Merhaba! Size nasıl yardımcı olabilirim? standart bir deyim, tarafsız, nazik ve herhangi bir siteye uygun. Ancak müşterileriniz onu her yerde görür. Davetiyeler için kendi yaratıcı metninizi kullanmanızı öneririz. A/B testlerinizle ifadenizin 2 versiyonunu test edebilir ve hangi metnin daha etkili olduğunu karşılaştırabilirsiniz. Buradan bazı istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Müşterinizin sitenizde hangi sayfada ne kadar zaman harcadığını araştırmak için Google Analytics'i kullanın. Bu, sitenizdeki müşteri etkileşimini iyileştirmek için mükemmel bir araçtır. Onlara yaklaşmanın en güzel anını bulabilirsiniz.

Örneğin, müşteriniz ana sayfada 1 dakikadan fazla harcıyor. Bu durumda, ona yalnızca sitenize geldikten 40-50 saniye sonra yardım etmelisiniz. Daha hızlı yaklaşırsanız, müşteri sohbet penceresini kapatacaktır.

Temsilcinizin performansını artırmak için bazı ipuçları

Temsilcileriniz için gerçek fotoğrafları ve isimleri kullanmanızı öneririz. Şirketinize olan güvene ve iyi ilişkilere zemin hazırlar. Kulaklıklı mikrofonlu kız çağrı merkezi reklamı için iyi görünüyor, ancak şirket sohbetinizde değil. Gerçek yüz, gerçek unvanınızın yanı sıra şirketinizin yüzüdür.

Ziyaretçi ile nasıl iletişim kurmalı

Jivochat bazen bir sosyal ağ olarak algılanır ve temsilciler müşterileri ile rahat ve gayrı resmi olarak iletişim kurmaya başlarlar. Bazı durumlarda bir markanın müşteriyle daha yakın olması uygundur. Genellikle resmi iletişim tarzını öneririz ancak otomatik ve algoritmik cevaplarla bot gibi sohbet etmeyin, esnek olun.

Müşterilerin sohbet sırasında derhal bir yanıt beklediklerini lütfen unutmayın; bu nedenle onları bekletme. Sohbeti hemen kabul edin ve müşteriden gerektiğinde beklemelerini isteyin. Bazen, müşteri 60 saniyeden fazla beklemek zorunda kaldığında bir otomatik bekletme mesajı kullanmak iyidir.

Cümleleri tamamlayın, kısaltma kullanmayın.

Ziyaretçiye dikkat edin. Müşterinizin ne istediğini anlamıyorsanız, akıllıca sorular sorun.

Tt1

Lütfen, sabırlı ve nazik davranın. Ziyaretçilerinize iyi hizmet ve samimi tutum ile onların kötü ruh halini değiştirebilirsiniz. Bazen ziyaretçiler, aynı soruları zaten yanıtladıysanız bile sorabilir. Ona tekrar cevap verin.

Konuşmanızı her zaman nazik sözlerle bitirmelisiniz: iyi günler, hoşçakalın gibi.

Jivochat uygulamasında ziyaretçi hakkında ek bilgi alabilirsiniz, bazen yararlı olabilir. Ziyaretçinin sosyal hesapları (eğer sağladıysa), konumu ve ziyaret kaynağı size ön bilgi verir.

Unutmayın ki yalnızca müşterinin sorusuna cevap vermekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda onları müşteriniz olmaları ya da öyle kalmaları için ikna ediyorsunuz, güven veriyorsunuz.

JSON ile Tetikleyici tasarlamak

Geliştiriciler için tetikleyicilerin gelişmiş ayarlarını sunuyoruz.

Gelişmiş ayarlara ihtiyacınız varsa, yalnızca yönetici panelinde değil, programlı olarak önceden davet eden davetiyeler de oluşturabilirsiniz. Zorunlu değildir, ancak sitelerinizde çerezleri ve ziyaretçileri göz önüne almanız gerekiyorsa yararlı olabilir. Örneğin, kataloğun tamamı için tetikleyici ayarlamanız gerekir veya müşteri sepete bir öğe ekledikten hemen sonra göstermelidir.

Programlı yöntemdeki en önemli avantaj değişkenlere metin ekleme fırsatıdır: kullanıcı adı, ürün adı ve diğer bilgiler. Bunun için 2 işlev vardır: jivo_api.showProactiveInvitation() ve jivo_api.setRules()

jivo_api.showProactiveInvitation ()

Bu fonksiyonu çağırdığınızda, proaktif davetiye verilen metinle birlikte görüntülenir. Örneğin:

jivo_api.showProactiveInvitation (“Günaydın!”)

Bu işlev bir ziyaretçinin eylemleri ile çağrılabilir, örneğin bir düğmeye aşağıdaki gibi bir akıllı tetikleyici ekleyebilirsiniz.

<a href="#" onclick="jivo_api.showProactiveInvitation('Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?');">Temsilcimize danışın</a>

Bu işlevi setTimeout ile erteleyebilirsiniz.

Departmanların hesabınızda etkinleştirilmesi durumunda department_id işlevini de kullanabilirsiniz.

jivo_api.showProactiveInvitation(invitation_text,department_id)

Öncelikle adımları izleyerek departmanları açın.

Departman kimliğini tanımlamak için uygulamaya giriş yapmalısınız - Yönet -> Kanallar -> Sitenizin ‘Ayarlar'ını, oradan da 'Tetikleyiciler'i açın. Yeni koşul eklemede Departmanlar bölümünü göreceksiniz. Lütfen ilgili departmanları seçip değişiklikleri kaydedin. Ve sonra 'JSON deseni'ne tıklayın, departman idsini görürsünüz.

Ttnew5

Şimdi, davetiyeyi departman tabanlı ayarlayabilirsiniz

onclick=“jivo_api.showProactiveInvitation(‘Merhaba, bugün harika bir indirimimiz var!’, '26026’);” 
 jivo_api.setRules()

Bu işlevle akıllı davetiyenize JSON desen ekleyebilirsiniz. Deseni, deparment kimliğini edindiğiniz yönetim panelinden değiştirebilirsiniz.

jivo_api.setRules işlevini ancak jivo_api tanımlandıktan sonra çağırabileceğinizi lütfen unutmayın.

var jivo_onLoadCallback = function() {
jivo_api.setRules(JSON); // JSON 
}  

Değişkenlerinizi mesaja ekleyebilirsiniz. Örneğin: “Merhaba! Günün indirimli ürünü : “+urunAdi+”.

Değişkenler sunucu tarafında olduğu gibi sayfada Javascript kodu olarak da tanımlanabilir.

Tetikleyicileri JSON ile ayarlarsanız, yönetici panelindeki tetikleyicilerin çalışmayacağını lütfen unutmayın.

Bitirirken

Bu tavsiyelerin sizin için yararlı olduğuna eminiz. Lütfen, deneyiminizi paylaşın. Bize her zaman sohbet ya da bilgi@jivochat.com.tr ile ulaşabilirsiniz.

Hala sorularınız bulunuyor mu? Destek ekibimiz, sitemizde, 7/24 bir tık ötenizde, size yardım etmek için bekliyorlar.